Mimo że na rynku znajdziemy wiele drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych surowców (na przykład z metalu czy tworzyw syntetycznych), to szczególnym uznaniem wytwórców oraz kupujących cieszą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to dziwić, gdyż ich wszystkie plusy sprawiają, iż będą świetnym wyjściem tak tam, gdzie ważna będzie wygoda, jak i w pomieszczeniach, w których istotniejsze są walory wizualne. Dobrze wyprodukowane drzwi drewniane będą bowiem wytrzymałe oraz doskonale się prezentują, a ich eksploatacja nie sprawia najmniejszych problemów. Jak jednak produkowane są drzwi drewniane? O czym nie zapominać przy ich zakupie?
Które drewno na drzwi drewniane?
Do produkcji drzwi mogą być stosowane rozmaite rodzaje drewna. Zwykle rzecz jasna używane bywa drewno sosnowe, bo jest dość solidne, zaś ponadto tanie, niezbyt ciężkie oraz nieprzysparzające trudności w trakcie obróbki. Poza tym wykorzystywane są zwłaszcza pozostałe gatunki europejskie – na przykład dąb czy buk. Wygląd drewna z sosny nie pasuje niestety do niektórych pomieszczeń – z tego względu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, zarówno tych ze Starego Kontynentu, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie charakter danego egzemplarza oraz umożliwiają dopasowanie go do różnych mebli lub dekoracji.
Różnorodność drzwi drewnianych
Drzwi drewniane są często kupowane również z uwagi na to, iż (w odróżnieniu od drzwi wyprodukowanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane również w tradycyjnie zaaranżowanych wnętrzach oraz podczas renowacji obiektów dodanych do wykazu zabytków. Dla wielu klientów naprawdę istotne jest też to, że drzwi drewniane można wykonać według wskazówek klienta, dopasowując je do jego upodobań i wymagań przestrzennych lokalu – a to jest oczywiście nieosiągalne dla drzwi z metalu lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.