Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu  są tak ważne?

Pierwszym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ów termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to każde informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie danego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można więc nazwisko i imiona, adres oraz numer PESEL, lecz również te określane jako dane wrażliwe – m. in. informacje o chorobach, możliwych wyrokach oraz wyznaniu. O ich ochronę należy zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz wykorzystanie jest banalnie proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju firmy. Jedne obracają tylko danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dojście także do danych klientów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, bowiem po stwierdzeniu zaniedbań GIODO ma prawo nałożyć poważne kary – nie tylko pieniężne, lecz w niektórych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich specjalistów zarządzających takiego typu informacjami – będą to na przykład pracownicy kadr, do spraw rekrutacji lub składnic akt. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, przez które kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci dostają odpowiednie świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle zamykane są tego samego dnia.