Lokatorzy budynków wolno stojących niewątpliwie dobrze wiedzą, jak wielkie koszty wiążą się z ogrzewaniem pomieszczeń. Nie powinno więc dziwić, że w toku szukania kolejnego lokum dla wielu z nas bardzo ważne będą atuty cieplne danego budynku. To dlatego Ministerstwo Infrastruktury określiło przepisy, według których oferujący dom musi dostarczyć nabywcy świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszystkich sprzedawanych lokali mieszkalnych, zaś jego specyfikę określa prawo. Co zatem musi znaleźć się na świadectwie energetycznym budynku? I, co najistotniejsze, komu zlecić jego wykonanie?
Świadectwo energetyczne budynku – na czym polega
Świadectwo energetyczne budynku to dokument, w którym zawarte są informacje na temat liczby ciepła potrzebnej do ogrzania pomieszczeń. Jest ona obliczana w oparciu o porównanie liczby energii zużywanej przez cały okres rozliczeniowy do spełnienia potrzeb lokatorów budynku. Świadectwo energetyczne budynku naprawdę ważne jest dla budynków używanych przez państwowe organy oraz tych, które mają powierzchnię większą od 500 metrów kwadratowych – w nich świadectwo energetyczne musi znaleźć się w punkcie widocznym dla wszystkich lokatorów.
Świadectwa energetyczne budynków – jak znaleźć specjalistę?
Jak łatwo się domyślić, świadectwo energetyczne budynku powinno zostać wystawione przez uprawnionych do tego fachowców. To zaś sprawia, iż ich znalezienie z pewnością nie okaże się kłopotem tak dużym, jak w sytuacji różnych innych usług – szczególnie, że oferujące je firmy działają w różnych dużych miastach. O wiele ważniejsze będzie bowiem to, by nie zapominać o tym, by znaleźć fachowca w odpowiednim czasie. Świadectwo energetyczne budynku ważne jest wszak jedynie przez dziesięć lat – następnie należy przeprowadzić je powtórnie.