Panele słoneczne są coraz chętniej instalowane w prywatnych domach. Energia, którą możemy wygenerować za ich pomocą wykazuje wiele dobrych stron. Ogniwa są niedrogie, przyjazne dla natury i mogą być zastosowane w rozmaitych celach – w szczególności do ogrzania nieruchomości. Nic zatem dziwnego, iż w ostatnich dekadach ich ilość zdecydowanie się zwiększyła. Dobrze jednak pamiętać, że ich instalacja czasem nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Szczęśliwie dostępne są sposoby, z którymi możemy uniknąć przykrych pomyłek. Jak to zrobić? Przed decyzją o instalacji ogniw słonecznych należy zlecić specjalistom audyt fotowoltaiczny obiektu.
Na czym polega audyt fotowoltaiczny?
Wykonanie audytu fotowoltaicznego pozwala na stwierdzenie, czy montaż ogniw słonecznych będzie dla danego domu opłacalnym wyjściem. Aby to sprawdzić, przeprowadza się kilka ekspertyz, które po przestudiowaniu przez specjalistów są źródłem ważnych informacji. Należą do nich między innymi obliczenie wymaganej ilości energii i, co z tym związane, mocy ogniw fotowoltaicznych oraz tego, jak bardzo możemy w ten sposób ograniczyć emisję szkodliwych związków. Audyt fotowoltaiczny podpowie nam także, jakie panele zastosować i jak wiele zapłacimy za ich montaż.
Dobre strony audytu fotowoltaicznego
Jak przed momentem powiedzieliśmy, audyt fotowoltaiczny umożliwia uniknięcie niekorzystnych inwestycji i wykonania efektywnego biznesplanu, który znacznie ułatwi inwestycję. Jeżeli jego wyniki okażą się pozytywne, zyskamy jednak o wiele więcej. Zdecydowanie spadną koszty związane z ogrzaniem budynku, które będzie później mniej pracochłonne. Ważne jest również to, że wyprodukowana tak energia nie tylko będzie przyjazna dla środowiska, lecz także – może zostać później sprzedana dostawcy prądu, a więc stać się sposobem na pozyskanie dodatkowych korzyści.