Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Koszt druku 3D. Więcej szczegółów na cadxpert.pl.

Możliwość zamówienia druku 3D dowolnego prototypu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu redukuje wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest stała produkcja, zazwyczaj decyduje się ona na zakup profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o ograniczonym nakładzie albo konieczność skorzystania z modelu 3D jest epizodyczna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku planowania działań pojawia się nie raz pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Co wpływa na cenę druku 3D?

Na finalną cenę druku 3D oddziałuje sporo elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada gotowy do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STEP albo STL), na podstawie którego można orientacyjnie oszacować koszt realizacji zamówienia. Często podmiot zlecający przygotowuje jedynie fizyczny model lub szkic projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu przy pomocy skanera 3D, ewentualnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które znamiennie wpływają na końcowy koszt wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przeważnie od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo lakierowania albo impregnacji).

Chcesz skalkulować cenę wydruku 3D? Przekaż plik do zleceniobiorcy

Nie można właściwie wyliczyć ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z podmiotem, u którego planujemy wykonać dane zlecenie. W tym celu warto przekazać jej plik do oceny lub, jeśli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i dokładnie opisać specyfikę zlecenia. Oszacowanie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Eksperci CADXPERT służą też poradą odnośnie wyboru tworzywa i najlepszej technologii druku.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: info@druk3d.cx