Jakiej wiedzy dostarczają badania wysokościowe

Jakiej wiedzy dostarczają badania wysokościowe

Zajrzyj tutaj i dowiedz się, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma za dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko zgłębianiem relacji swoich pacjentów z innymi ludźmi. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi wielką pomoc przy określaniu predyspozycji do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne przeprowadzane są między innymi w stosunku do osób chcących pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: na czym polegają?

Badania wysokościowe w zasadzie niewiele różnią się od tych, jakim poddawani są osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy inteligencji, osobowościowe, temperamentalne. Ich ważnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić na przykład szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Z pomocą testów aparaturowych jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, stereometr i wirometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne w każdym wypadku obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji niczemu nie służy.

Kto może wykonywać badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy mają za sobą studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do wykonywania tego typu badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o konieczności ich noszenia zdecydował okulista.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: pracownia.psychologiczna@o2.pl