Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Znajomość historii rodu niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga wytrwałości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie może być zaliczone do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i kartotekach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść niemałą opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z nieodzownością odbywania podróży do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je robić?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest niezbędna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem małej wspólnoty, którą tworzą nasi najbliżsi. Sprawia to też, że nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To dlatego na chwilę obecną mnóstwo Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.