Analiza logistyczna pomoże w optymalizacji działania magazynu

Analiza logistyczna pomoże w optymalizacji działania magazynu

Opracowanie systemu informatycznego, efektywność pracy, projekt infrastruktury, koszty eksploatacji i usprawnienie dostaw – to tylko kilka ze sfer działania magazynu, mogące generować ogromne problemy. Ich rozwiązanie nierzadko wymaga znacznej reorganizacji pracy hali magazynowej oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Znalezienie najlepszych rozwiązań nie jest jednak łatwe. Stawka jest wysoka, bowiem zmiany, które usprawnią pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak prowadzony jest audyt magazynu?

Aby dowiedzieć się, jakie elementy pracy magazynu należy udoskonalić, potrzebna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor przygląda się temu, jak przebiegają poszczególne procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynu jest prawidłowo wykorzystana. Kiedy problemy zostaną zdiagnozowane, proponuje zastosowanie technologii, które przyczynią się do ich rozwiązania – np.
wymianę regałów, usprawnienie transportu towarów w obrębie magazynu lub instalację lepszego systemu informatycznego.

Atuty doradztwa logistycznego

Audyt magazynu kończy się sporządzeniem raportu, który zostaje przedstawiony zlecającemu. kierujący magazynem może zmodyfikować procedury przyjęcia i wysyłki towarów, zmienić rozmieszczenie towarów, jak również wprowadzić system regałów jezdnych (umożliwiających lepsze wykorzystanie dostępnego metrażu) lub inne elementy automatyki magazynowej. Doradztwo logistyczne pozwala oprócz tego na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań IT, które nie tylko ułatwią prowadzenie ewidencji towarów, ale również pozwolą na efektywne kierowanie infrastrukturą i personelem hali.