Nanotechnologiczna powłoka hydrofobowa

Nanotechnologiczna powłoka hydrofobowa

Wilgoć jest niebezpieczna dla prawie wszystkich surowców. Na tkaninach rozwijają się przez nią grzyby oraz bakterie, które w niedługim okresie sprawiają, że materiał okazuje się się niezdatny do wykorzystania. Równie niebezpieczna może być także dla metalu – zdecydowania przyspiesza bowiem korozję. Właśnie dlatego istotne jest to, aby zabezpieczyć powierzchnie stosowanych narzędzi przed jej negatywnym działaniem. Umożliwiają to najróżniejsze preparaty hydrofobowe, ale nie wszystkie są efektywne. Jak zatem znaleźć ten, który trafi w nasze oczekiwania? Która powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym należy wiedzieć przy jej poszukiwaniach?

Powłoka hydrofobowa – najistotniejszy jest materiał

Jak nietrudno się domyślić, powłoka hydrofobowa powinna być przystosowana do surowca, który ma chronić. Odmienne składniki mają środki stworzone do metalu, inne natomiast do impregnacji tkanin. Szczęśliwie na rynku dostępnych jest mnóstwo najróżniejszych środków – od tych zabezpieczających drewno, przez powłoki hydrofobowe do tekstyliów, aż po preparaty, które można wykorzystywać na powierzchniach ceramicznych. By okazały się efektywne, powinniśmy jednak wiedzieć, iż należy nakładać je na oczyszczone i suche przedmioty – w przeciwnym wypadku nie będą wszak efektywne.

Nowoczesna powłoka hydrofobowa

Powłoki hydrofobowe produkowane są dziś z innowacyjnych substancji. Dobrze postawić na produkty opracowane w myśl nanotechnologii – generujące cienkie warstwy substancji, która odpycha wodę. Nowoczesne powłoki hydrofobowe muszą być także w stu procentach odporne na działanie promieni ultrafioletowych, ponieważ wiele chronionych surowców jest codziennie wystawionych na ich działanie. To sprawi również, iż tkaniny, na które zostanie nałożona powłoka hydrofobowa będą zabezpieczone przed blaknięciem powstałym w wyniku oddziaływania promieniowania UV.