Hydrofobowe środki, czyli jak działa nanotechnologia

Hydrofobowe środki, czyli jak działa nanotechnologia

Nanotechnologia, która kojarzy się z nowatorskimi rozwiązaniami wykorzystywanymi w przemyśle czy medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w życiu codziennym. Nanocząstki obecne są w dzisiejszych czasach na przykład w impregnatach oraz środkach czyszczących.

Nanotechnologia – zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i wilgocią

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powierzchnię przed wodą czy różnego typu zanieczyszczeniem. W impregnatach obecne są nanocząstki o wiele mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, w wyniku czego przenikają one głęboko i gwarantują niezwykle efektywną ochronę. Powłoka hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody, skutkiem czego ochrania przed korozją bądź wykwitami wapiennymi, ale także zabezpiecza podłoże przed działaniem promieniowania UV. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że pozwala ona „oddychać” materiałom.
Powłoką hydrofobową pokrywa się lakier samochodowy, tekstylia, szyby, drewno i rozmaitego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, beton lub elewacje budynków.

Nanotechnologia – innowacyjne preparaty czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również w procesie wytwarzania środków czyszczących. Mikroskopijne cząsteczki zawarte w tych preparatach nadzwyczaj skutecznie czyszczą powierzchnię, ponieważ głęboko ją penetrują. Preparaty te bardzo dobrze dają sobie radę z usuwaniem nawet najtrudniejszych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych naleciałości w piekarniku lub zacieków z kamienia. Na dodatek w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebra, które uniemożliwiają rozwój pleśni, roztoczy i grzybów.
Produkowane z zastosowaniem nanotechnologii środki czyszczące nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia ani nie posiadają nieprzyjemnej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska, mogą być więc używane nawet na powierzchniach mających kontakt z produktami żywnościowymi, czyli np. na blatach kuchennych. Równie bezpieczną grupą takich produktów są neutralizatory zapachów przeznaczone do domu, samochodu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – legowisk i kuwet.