Ulubiony sport zimowy? Oczywiście łyżwy

Ulubiony sport zimowy? Oczywiście łyżwy

Wśród rozrywek uprawianych zimą, jedną z najczęściej wybieranych jest łyżwiarstwo. Jest to sport, który wciąga pasjonatów niezależnie od wieku – dorosłych i dzieci. Na lodowisku można zatem znaleźć tak osoby starsze z maluszkami, jak i licealistów – sport wszak nie nakreśla barier wieku. Należy pamiętać o tym, iż jazda na łyżwach nie zawęża się wyłącznie do jednego rodzaju – dzieli się na taniec na łyżwach, łyżwiarstwo szybkie, hokej… Oprócz tego to, jaki rodzaj łyżew trzeba użyć, aby zajmować się łyżwiarstwem, zależne będzie jeszcze od indywidualnych wymagań sportowca, jego kondycji, jak również tego, czy mamy do czynienia z profesjonalnym łyżwiarzem lub też hobbystą.

Jakie zatem łyżwy wybrać?

Drogą do sukcesu osoby jeżdżącej na łyżwach okazuje się być wybór właściwych łyżew. Wszyscy, którzy uprawiają ten sport , są świadomi, że nie można pójść na dowolny konkurs lub pokaz w łyżwach, w których się wcześniej nie trenowało. Zasada jest bardzo zbieżna do zakładania nieużywanych butów w trakcie wesela lub podobnych zabaw, na których się tańczy. Istnieje wysokie ryzyko, że nogi będą otarte, a przez to tancerz – czyli w tym przypadku łyżwiarz – nie będzie mógł przystąpić do następnych zawodów czy pokazów. Łyżwy powinno się również prawidłowo dobrać do typu dyscypliny – mamy przecież w sprzedaży typowe figurówki, a więc elastyczne łyżwy ze skóry o atrakcyjnym wyglądzie, które pozwalają na wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, pozwalające na osiąganie dużych prędkości, jak również łyżwy hokejowe, które perfekcyjnie usztywniają staw skokowy oraz zabezpieczają stopę przez urazami.

W jaki sposób zadbać o łyżwy?

Żeby łyżwy służyły sportowcowi przez długi czas, muszą zostać odpowiednio zabezpieczane. Przede wszystkim, należy je systematycznie szlifować ostrza oraz chronić je w taki sposób, by nie doprowadzić do korozji. Nie powinno się więc trzymać łyżew w wilgotnym otoczeniu, gdyż mogłoby to spowodować, iż nie będą się całkiem do niczego nadawały w następnym sezonie.