Który kask motocyklowy chroni najlepiej?

Który kask motocyklowy chroni najlepiej?

Jazda na motocyklu bez kasku wprawdzie dla niektórych osób może być przyjemna, jednak jest bardzo niebezpieczna, zaś w naszym kraju – także zabroniona. Jak udowadniają badania, co roku byłaby szansa aby uniknąć nawet 50 śmierci w wypadkach – jeśli ich ofiary włożyłyby kask motocyklowy. Udając się w trasę motorem koniecznie musimy zatem wyposażyć się w właściwy kask. Na szczęście nie będzie to trudne, bo sklepach – szczególnie online – dostępne są najróżniejsze wersje – dopasowane do danego sposobu prowadzenia, pory roku i indywidualnych upodobań. O czym jednak należy wiedzieć kupując kask motocyklowy? Jaki model będzie w danym wypadku najlepszym rozwiązaniem?

Z jakich materiałów produkuje się kaski motocyklowe

Kask motocyklowy, żeby zagwarantować optymalną bezpieczeństwo, powinien być wyprodukowany z odpowiednich surowców. Najczęściej stosuje się obecnie tworzywa sztuczne, takie jak poliwęglany. Ich wykorzystanie umożliwia wyprodukowanie kasków bardzo odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ekstremalne mrozy i promieniowanie ultrafioletowe. Wytwórcy kasków motocyklowych chętnie wykorzystują również włókna kompozytowe – węglowe i szklane z żywicą. Są one droższe od tych wykonanych z poliwęglanów, jednak zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w razie kolizji.

Typy kasków motocyklowych

Oprócz materiału, istotna jest też budowa kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na asfalcie oraz po mieście całkowicie wystarczy kask w stylu weteran, bo jest lekki i poręczny. Jednak nie zabezpiecza szczęki, dlatego nie sprawdzi się podczas jazdy motocrossowej lub na motocyklach wyścigowych. W takich sytuacjach korzystniejszym pomysłem będzie kupno kasku enduro (jeżeli chcemy jeździć daleko od cywilizacji) albo kasku integralnego przeznaczonego dla miłośników ekstremalnej jazdy po drogach asfaltowych.