Zdrowe i piękne domy drewniane. Co wyróżnia projekty domów góralskich?

Zdrowe i piękne domy drewniane. Co wyróżnia projekty domów góralskich?

Pod tym linkiem uzyskasz kompleksową pomoc profesjonalisty w dziedzinie tworzenia projektów domów góralskich

Architektura góralska charakterystyczna jest dla Podhala. Pojawiła się w połowie XIX stulecia. Od samego początku wzbudzała zachwyt i ogromne zainteresowanie. Nie inaczej jest teraz, gdyż nie brak osób, które stawiają na budowę domów z drewna. Największą popularnością cieszą się te z bali, które bardzo dobrze sprawdzają się tak jako domy całoroczne, jak i sezonowe.

Projekty domów góralskich – z jakiego powodu domy drewniane są tak popularne?

Domy wznoszone z drewna cieszą się dzisiaj ogromną popularnością. W znacznej mierze jest to wynik wyjątkowej urody takich nieruchomości. Wzbudzają zachwyt precyzją wykonania. Drewno jest materiałem wyjątkowej urody. Pod tym względem nie dorównuje mu żaden inny materiał, z którego buduje się dom. Do tego domy te cechują się wyjątkowym mikroklimatem, który w sposób naprawdę korzystny odbija się na naszym zdrowiu. To właśnie z tego powodu domy wykonane z drewna poleca się przede wszystkim osobom chorującym na astmę, alergię i inne trudności z układem oddechowym. A jak wyglądają domy góralskie wzniesione w tradycyjnym stylu? Cechą charakterystyczną jest między innymi dwuokapowy dach. Idealnie jest, jeśli pokryty został on gontem. Ze względu jednak na niemałe ceny takiego materiału, osoby decydując się na dom w tradycyjnym stylu góralskim bardzo często decydują się na odmienny rodzaj krycia. Kolejną cechą są okna, których rozmiar jest naprawdę niewielki i wysoka, wykonana z kamienia podmurówka. Ganek, weranda czy taras to również elementy typowe dla domów w tradycyjnym stylu podhalańskim. Na początku styl góralski charakteryzował się jeszcze licznie umieszczanymi zdobieniami. Na początku ubiegłego wieku zaczęto jednak z nich rezygnować.

Projekty domów góralskich – zdecyduj się na pomoc fachowca

Stawiając na dom w tradycyjnym stylu podhalańskim, należy postawić na usługi biura architektonicznego, które specjalizuje się w przygotowywaniu projektów budynków właśnie w tym stylu. Tylko wtedy można mieć pewność, że projekt zostanie wykonany prawidłowo, a wszystkie charakterystyczne elementy tradycyjnego stylu będą uwzględnione.

Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: pracownia@barteksitarski.pl