Zastosowanie i montaż rusztowań

Zastosowanie i montaż rusztowań

Chyba każdy z nas chociaż parę razy w życiu widział rusztowania. Te ciekawe konstrukcje wykorzystuje się powszechnie na placu budowy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac na znacznej wysokości bez narażania własnego życia oraz zdrowia. Z jakich elementów zbudowane są rusztowania? Gdzie dokładnie się je stosuje?

Montaż rusztowań: budowa i przykłady ich zastosowania

Rusztowania składają się ze słupów nośnych, które mają przebieg pionowy oraz żerdzi poziomych, które są mocno przytwierdzone do słupów nośnych. Mogą być przykręcone, przybite lub przywiązane. Na żerdziach umieszczane są pomosty. W rusztowaniach mających prostą konstrukcję w roli pomostu używana jest zazwyczaj zwykła deska. W wypadku tych nowoczesnych rusztowań, pomost robiony jest z metalowych prefabrykatów, które mają niewielką wagę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dostępne były najczęściej rusztowania wykonane z rur stalowych. Cechowały się one jednak niezwykle dużą wagą. Aktualnie rusztowania są najczęściej zrobione z aluminium. Nie waży ono wiele, a jednocześnie jest naprawdę wyjątkowo wytrzymałe. Rusztowania stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Powszechnie używane są rusztowania elewacyjne, które wykorzystywane są w czasie prac obejmujących modernizację kościołów, budynków użyteczności publicznej i zabytków. Dzisiaj rusztowania wykorzystuje jednak także przemysł chemiczny i energetyczny.

Montaż rusztowań: usługi profesjonalnej firmy

Gdy potrzebne jest rusztowanie, warto skorzystać z usług firmy, która takie konstrukcje wypożycza. Najczęściej wykonuje ona także montaż, a potem demontaż rusztowania. Cena za tego typu usługi zawsze ustalana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma na przykład metraż rusztowania, czas, na jaki chcemy je wynająć i to, czy ma zostać przeprowadzony montaż i demontaż.