Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Dowiedz się, gdzie zamówić szalunki ścienne, wejdź na http://tinyurl.com/y42y5hxk

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, aby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt czy ekip, które oferują odmienne usługi. Nabycie wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: sklep@abcszalunki.pl