Współczesne drogi – z czego są zrobione?

Współczesne drogi – z czego są zrobione?

Lata trudności z drogami w Polsce na szczęście już się skończyły, a my możemy poruszać się po dobrze utrzymanych jezdniach. W dużym stopniu jest to z pewnością efekt coraz lepszego wykonawstwa, jednak najistotniejsze okazują się surowce, z których aktualnie buduje się drogi. W przeciwieństwie do tych wykorzystywanych niegdyś, dzisiejsze surowce nawet po dziesięcioleciach zachowują swoje zalety, zdając egzamin we wszystkich sytuacjach. Jakie jednak materiały najchętniej wykorzystują dziś inżynierzy?

Powierzchnia dróg asfaltowych

W roli wierzchniej warstwy dróg profesjonaliści stosują dziś innowacyjne surowce, które często nie okazują się zwykłym bitumem. Jedną z nich jest Safegrip, który pełni różne funkcje – jest nawierzchnią, a przy tym oddziela dolne poziomy od wody. Jego położenie nie pociąga za sobą najmniejszych trudności oraz nie wymaga użycia wysokiej temperatury. Z uwagi na fakt, iż nie łamie się, jest używany w najróżniejszych miejscach – od ścieżki rowerowej aż po ruchliwe ulice.

Co na piaszczyste drogi?

Przy budowaniu ścieżek rowerowych w lasach czy alejek w parkach bitumiczna niewierzchnia nie zawsze zdaje egzamin, gdyż ciężko dopasować ją estetycznie do zielonej okolicy. Szczęśliwie dostępne są techniki, które umożliwiają ich umocnienie. Najskuteczniejszą wśród nich okazuje się Stabicol CE, bo po rozpyleniu z wodą wiąże ziemię i pozwala uniknąć jej rozsypywaniu. Jest to zarazem technika całkowicie ekologiczna, a piasek można potem wykorzystać drugi raz.