Wilgoć w domu? Niezbędne jest osuszanie ścian

Wilgoć w domu? Niezbędne jest osuszanie ścian

Zawilgocone mury to kłopot, który dotyka nie tylko posiadaczy wiekowych budynków. W nich rzecz jasna okazuje się on najbardziej dokuczliwy, jednak pojawia się także w młodszych domach, w których jest skutkiem uszkodzonej czy nieodpowiednio założonej izolacji. Nie trzeba zapewne mówić, iż woda wewnątrz ścian to duże niebezpieczeństwo dla domu – powoduje obniżenie właściwości termicznych ścian, a w niektórych przypadkach potrafi także owocować ich zawaleniem. Z tego względu kiedy mamy powody, by myśleć, że nasze ściany są mokre, należy rozpocząć właściwe kroki oraz zlecić fachowcom ich osuszenie. Na czym opiera się więc osuszanie ścian? Które techniki są obecnie najchętniej wykorzystywane przez fachowców?

Osuszanie ścian – jak wygląda?

Przed osuszaniem ścian powinniśmy zlecić ekspertyzy, które podpowiedzą nam, czy ściany rzeczywiście są mokre. Opierają się one na pobraniu paru próbek ściany oraz przebadaniu ich w laboratorium. Jeżeli poziom wilgoci ścian nie przekracza pięciu procent, osuszanie ścian nie okaże się potrzebne. Kiedy z kolei będzie większe, powinniśmy niebawem wykonać kolejne badania. Poziom wilgoci większy niż dziesięciu procent jest z kolei przyczyną, by jak najprędzej zlecić osuszanie ścian – potrafi bowiem być źródłem sporych trudności.

Metody osuszania ścian

Najchętniej stosowaną techniką osuszania ścian jest, jak łatwo stwierdzić, użycie nagrzewnic. Technika ta ma mnóstwo zalet, jednak ma także wady – okazuje się stosunkowo mało wydajna przy wyższych poziomie wilgoci wymaga wysokiego przygotowania wnętrza. Z tego powodu coraz chętniej wykorzystuje się nowsze metody – osuszanie ścian z wykorzystaniem osuszaczy, fal czy energii elektrycznej. Charakteryzują się one sporą skutecznością i dość niewielkimi cenami, a to szczególnie istotne jest w razie dużych domów lub obiektów z bardzo mokrymi murami.