Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo szerokie zastosowanie głównie w budownictwie, a także w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa to, że produkt ten dostępny jest w różnych rodzajach, które determinują gabaryty wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Zakłady drzewne oferują swym klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, ale też pożądanych właściwości, za jakie odpowiada poziom wilgoci. Tarcica mokra zaś nie jest poddawana takiej obróbce. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej powierzchnie są wygładzone. Tarcica nieobrzynana posiada zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość produkowania tarcicy w rozmaitych wymiarach. Z podstawowej postaci tarcicy tworzy się między innymi deski, listwy, bale, belki czy łaty.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo drewna i poddana specjalnej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie potrzebne są wysokie walory estetyczne i doskonałe parametry techniczne. Natomiast tarcica gorzej jakości wykorzystywana jest głównie w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, najczęściej do produkcji konstrukcji obiektów oraz więźb dachowych.