Ręcznie formowane cegły

Ręcznie formowane cegły

Cegła jest nadal wśród najpopularniejszych surowców w budownictwie. O jej dobrych stronach można by pisać godzinami – jest stosunkowo mało kosztowna, nadzwyczaj odporna i zapewnia doskonałą izolację pomieszczeń. Większość aktualnie wytwarzanych cegieł jest produkowanych przez maszyny. Dużo obniża to ich cenę, lecz powoduje też, że wszystkie sztuki wyglądają bardzo podobnie. To z kolei nie zawsze przypada do gustu miłośnikom niebanalnych pomysłów – nie może więc zaskakiwać, iż ostatnio coraz większe jest zainteresowanie cegłami ręcznie formowanymi.

Cegła ręcznie formowana świetnie się prezentuje

Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest coraz częściej wybierana okazuje się przede wszystkim wygląd. Przez to, że każda sztuka została wytworzona przez człowieka, każda prezentuje się zupełnie inaczej, co spodoba się wszystkim, którym na sercu leży niebanalność. Cegły ręcznie formowane są zwykle wytwarzane z gliny lessowej, którą wyróżnia ciekawszy kolor niż cegły z gliny iłowej – od wiśniowego aż po pomarańcz.

Pozostałe zalety cegły ręcznie formowanej

Cegła ręcznie formowana jest poza tym naprawdę wytrzymała – pod tym względem wypada korzystniej niż maszynowo wytwarzane produkty niższej jakości. Wydajniej również izoluje wnętrze domu, zapewniając komfort termiczny o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to również doskonałe wyjście wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność – jest to surowiec naprawdę chłonny, zatem może wchłonąć nawet 10% wody z wnętrza. Na koniec należy napisać, iż cegła ręcznie formowana nie jest znacznie kosztowniejsza od cegieł produkowanych przemysłowo.