Projekty domów energooszczędnych – czym jest dom energooszczędny?

projekty domów energooszczędnych

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się oszczędzaniu energii. Doskonale wiemy już, że mnóstwo źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii w każdej sytuacji oznacza niższe rachunki. To z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które obecnie cieszą się rosnącą popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy dom może być uznany za energooszczędny?

Najbardziej istotną cechą w przypadku domów energooszczędnych jest rozmiar – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeśli zależy nam na tym, aby koszty ogrzewania nie były zbyt wysokie, koniecznie trzeba wybudować dom o raczej małej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest też od kształtu domu. I tutaj zasada jest niezwykle prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie wolno wybierać bardzo dużych tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak zawsze potencjalnymi miejscami, przez które może uciekać ciepło. Takie ogromne okna można umieszczać jedynie od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych montowanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chciałyby jednak rezygnować z wielkich okien, powinny postawić na te, których średni parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy drewniane gwarantują mniejsze zużycie energii?

Domy z drewna również mogą być domami zaliczanymi do domów energooszczędnych. Wszystko uzależnione jest wszak od omówionych wcześniej elementów. Stawiając na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku i solidnie dobrane okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą zbyt duże.

Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: pracownia@barteksitarski.pl