Fundamenty to podstawa każdego budynku. Już na etapie budowy należy zadbać o to, aby konstrukcja była wytrzymała. Znakomicie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy w takim razie przed jakimi czynnikami chroni taka izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed podciąganiem kapilarnym
Warunki środowiskowe bardzo oddziałują na strukturę domu. Niekorzystne następstwa ma szczególnie działanie wody, co może być przyczyną wychładzania budynku. Mokre fundamenty powodują, że spada poziom izolacji cieplnej, a tym samym podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest najpopularniejszą odmianą hydroizolacji, która pomaga budynek przed negatywnym wpływem wody oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją zarówno przy nieruchomościach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Podstawę budynku zabezpiecza się za pomocą rozmaitych rodzajów izolacji. Izolację przeciwwodną wykorzystuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Natomiast w większości przypadków stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca ochronić ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – oddzielne plany dla newralgicznych punktów
Podstawę budynku można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego rozmaite tworzywa budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy hydroizolacyjne oraz powłoki polimerowe. Nie zapominajmy o tym, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu odrębnych projektów dla newralgicznych miejsc jak przykładowo: kąty, załamania i łączenia murów. Dlatego prace należy powierzyć specjalistom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nieruchomość jest odpowiednio zakonserwowana przed oddziaływaniem wody.