Okna ze szprosami – krótka charakterystyka

Okna ze szprosami – krótka charakterystyka

Zwiedzając Polskę, można dostrzec, że w znacznej części domów zamontowane zostały okna z szczeblinami. Szczebliny określa się również szprosami. Taki typ okien znany jest od bardzo dawna. Obecnie okna te odzyskują popularność.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

Na przestrzeni lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie istniała możliwość wyprodukowania wielkich tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, rozdzielając je przy tym na kilka pól. Wyróżniającą cechą szczeblin są wręby, na których mocuje się szyby. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze wyglądają. Rzecz jasna szczebliny w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, aby wzmocnić konstrukcję okien, których cechą charakterystyczną są duże przeszklenia. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno staje się sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy oraz materiały do produkcji

Producenci okien mają aktualnie w swojej ofercie okna z kilkoma typami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można naprawdę łatwo umyć. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów znanych wiele lat temu. Okna z tego rodzaju szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście mogą być montowane również w nowych, jeżeli stylem przypominają na na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym typem szprosów ma w ofercie zaledwie jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkuje się je z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna wykonana została z drewna, także szprosy są drewniane. Stosuje się też PCV, aluminium albo włókna szklane.
Szprosy wyprodukowane z naturalnego drewna prezentują się (naszym zdaniem) najlepiej. Dzielące okna na pola szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale sprawdzają się także w naprawdę dużych i nowoczesnych przeszkleniach.