Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Więcej o oknach zabytkowych na www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich wartość w dużej mierze wpływa również metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem dostępnych w markecie materiałów. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, a to sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, za pomocą których można wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, jaki wykazuje wiele zalet, jednak potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go zepsuć. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje wysokich umiejętności – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić duże kary.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: biuro@oknostol.com.pl