Kolorowe asfalty stosowane są w obszarach zurbanizowanych jako elementy usprawniające bezpieczeństwo oraz mające funkcje estetyczne. Sprawdźmy, gdzie się je wykorzystuje i z czego są wyprodukowane.
Dlaczego kładzie się kolorowe asfalty
Perspektywy wykorzystania wielobarwnej nawierzchni drogowej są nieograniczone. Zazwyczaj kolorowe asfalty używane są do wyznaczania pasów drogowych i w celu poprawienia komfortu uczestników ruchu. Kładzione są na parkingach, placach miejskich, ścieżkach rowerowych, a także boiskach szkolnych. Potęgują one widoczność poszczególnych arterii, sygnalizują ciągi dla przechodniów, pasy do skręcania, a także przestrzeń dla pojazdów uprzywilejowanych. Dzięki użyciu kolorowych asfaltów wymiernie zmniejszają się przypadki kolizji drogowych z udziałem pieszych. Żywe kolory wyglądają bardziej pozytywnie niż zwyczajne asfalty, które najczęściej występują w przestrzeni publicznej, więc podnosi się także estetyka przestrzeni.
Z jakich surowców są wykonane kolorowe asfalty
Sprawdźmy teraz z jakich elementów wytwarza się kolorowe asfalty. Zazwyczaj są to tzw. lepiszcza, niezabarwione, z których w szybki sposób można stworzyć wielokolorowe rezultaty, dodając na przykład barwniki syntetyczne i inne surowce. Technologia wytwarzania i kompozycja mieszanki sprawia, że powierzchnia jest niewrażliwa na szkodliwe czynniki zewnętrzne i znakomicie wypełnia swoją rolę. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich intensywna eksploatacja (np. jazda jednośladami czy ruch samochodów), ani aura, niepokojąca nas gwałtownymi ulewami, mrozem oraz oddziaływaniem słonecznym.