Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych na www.oknostol.com.pl

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z zabytkowymi budynkami. Nierzadko spotkać je możemy w starych kamienicach, starych domkach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy jednak zauważyć, iż z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej zakładane są także we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż obecne modele są równie funkcjonalne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich surowców są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi jest powietrze. Jest to pewnego typu izolator, który chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach nierzadko podzielone są na czworo elementów – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane osobno i kiedyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w obiektach zabytkowych – na przykład chatach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, powinny być wykonane z właściwego materiału. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę czy modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti są bowiem dużo bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, wiatru i skrajnych temperatur.

OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: biuro@oknostol.com.pl