Jak wykorzystuje się rusztowania

Jak wykorzystuje się rusztowania

Rusztowania to jedne z najistotniejszych części ekwipunku firm budowlanych. Umożliwiają bezproblemowe dotarcie do najwyżej ulokowanych pięter budynków, nie sprowadzając zarazem niebezpieczeństwa dla przebywających u góry ludzi. Dzięki nim renowacje zabytkowych świątyń, domów wielorodzinnych oraz wieżowców są zdecydowanie prostsze niż kiedyś. Rusztowania są również wykorzystywane przez ekipy parające się myciem szyb oraz naprawami sieci elektrycznych. Używane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych stosowane są też modele przesuwane – przydatne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże obiekty.

Surowce na rusztowania

Dawniej rusztowania produkowane były przede wszystkim z drewna. Tego rodzaju modele były wprawdzie nieciężkie, lecz niezbyt wytrzymałe, co sprawiało, iż przy skończonym projekcie niezbędne były co najmniej małe naprawy. Do dziś w Azji rusztowania robi się z bambusa. Dziś najpopularniejszym rodzajem rusztowań są te zrobione ze stali, bo jest materiałem wytrzymałym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze jest aluminium, a te wykorzystuje się przede wszystkim do robienia rusztowań jezdnych, ponieważ muszą być jak najlżejsze.

Kto wypożyczy rusztowania?

Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, bardzo istotne okazuje się to, od której firmy je wypożyczymy. Warto wybierać zwłaszcza firmy z dobrą renomą i rekomendowane przez wcześniejszych klientów. Sprawdźmy też, czy konkretna firma oferuje oprócz tego montaż i demontaż rusztowań – jest to bowiem zadanie, do którego potrzebne są wysokie umiejętności, a nie powinniśmy zapominać, że bezpośrednio rzutuje to na bezpieczeństwo znajdujących się na górze osób. Koszty wynajmu rusztowań są bardzo różne i wynikają z czasu wynajmu, wielkości rusztowań oraz innych rzeczy.