Jak wykonuje się spawanie światłowodów?

Jak wykonuje się spawanie światłowodów?

Światłowody, czyli szklane przewody przewodzące światło, to zaawansowane technicznie medium transmisyjne. To właśnie one sprawiają, że możemy korzystać z dostępu do internetu szerokopasmowego. W jaki sposób wykonuje się usługę spawania światłowodów i z jakiego powodu jest to tak istotne?

Spawanie światłowodu – nagrzewanie zakończeń włókien

Spawanie światłowodów można przeprowadzać na 2 sposoby. Pierwszy z nich to spawanie tzw. mechaniczne, które wykorzystywane jest w wypadku mniej wymagających połączeń. Inną metodą jest zespojenie światłowodu przy pomocy specjalnych urządzeń. Używane do tego celu spawarki światłowodowe stapiają zakończenia włókna i zespalają je ze sobą. Do ochrony spawu używa się specjalnej osłonki, a przewód umieszcza w przełącznicy. Niesamowicie ważne jest przy tym precyzyjne sprawdzenie poprawności wykonania każdego spawu. W tym celu przeprowadza się specjalistyczny pomiar optyczny. Jego zadaniem jest weryfikacja właściwości sieci, określenie czy ma prawidłową przepustowość.

Spawanie światłowodów – znajdź miejsce wystąpienia awarii połączenia

Pomiar optyczny weryfikuje współczynnik odbicia, dzięki niemu można też wyszukać konkretne źródło awarii światłowodu. Pomiar wskazuje też rozkład tłumienia wzdłuż przewodu (na ekranie lub wydruku). Poprawne spojenie światłowodów jest niesamowicie istotne i chroni przed utratą sygnału. Usługę spawania światłowodów przeprowadza się zarówno wewnątrz budynków, jak i na terenach otwartych, w nowych lub już istniejących przewodach. Wykonanie usługi najlepiej powierzyć fachowcom specjalizującym się w optyce światłowodowej. Tylko wówczas będziemy pewni, że sieć jest zespojona właściwie. W Małopolsce działa dużo firm zajmujących się spawaniem światłowodów.