Jak wykonuje się izolację pionową i poziomą?

Jak wykonuje się izolację pionową i poziomą?

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, pragnie, by możliwie jak najdłużej pozostał on w idealnym stanie. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja skutecznie ochrania przed wilgocią na murach, a tym samym sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w pomieszczeniach nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja i rola, którą pełni

Jednym z objawów nieskutecznej izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dodać trzeba puchnące tynki i wspomniane na początku artykułu plamy, które zazwyczaj występują w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych domach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy chodzi o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. Aby zrekonstruować nieprawidłowo zrobioną bądź brakującą izolację poziomą, powinno się określić do jakiej wysokości musi ona sięgać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej 10 nawiertów leżących pod kątem. Następnie przygotowane wloty należy napełnić stosując w tym celu specjalny płyn uszczelniający. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wilgoci w górne rejony ściany. By jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się skuteczna, konieczne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu trzeba najpierw usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie powlec wszystko substancją o działaniu izolującym. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie ścian polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją wykonać?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości mądrze jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można być pewnym, że prace zostaną wykonane należycie, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.