Hydroizolacja – gwarancja suchych ścian

Hydroizolacja – gwarancja suchych ścian

Dobre zabezpieczenie budynków przed niepożądanym działaniem wody jest niezwykle istotne. Nawet perfekcyjnie wykonany, mocny budynek, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może zostać zniszczony wskutek działania wody. Stanie się tak, jeśli zaniedba się obowiązek zrobienia hydroizolacji czy też przeprowadzi te prace nieprawidłowo lub z wykorzystaniem złych materiałów.

Czemu hydroizolacja ma tak duże znaczenie?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wodą, nie tylko wtedy, kiedy znajduje się na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (przede wszystkim cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, iż budynek nie tylko wygląda nieestetycznie z powodu zawilgoconych murów, lecz również zwyczajnie niszczeje. Utrudnia to jego używanie, a czasem wręcz, z powodu wilgoci w pomieszczeniach, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najbardziej zagrożone destrukcyjnym działaniem wody są fundamenty, a to one decydują czy budynek jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie ma szczególne znaczenie. Ponadto wilgotne fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Negatywny wpływ wody i wynikające z tego skutki istotnie obniżają także wartość obiektu, rozsądniej więc ochronić się przed tym, stawiając na stosowną hydroizolację.

Efektywna hydroizolacja

Do zabezpieczania budynków przed wpływem wody stosuje się różne techniki i materiały, w każdym przypadku jednak, jeżeli pożąda się trwałości oraz skutecznego działania, należy postawić na produkty doskonałej jakości, dostarczane przez cenionych producentów. W innym przypadku po niedługim okresie konieczna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie bądź naprawa, co generuje wielkie koszty i jest dość kłopotliwe.
Jeśli chodzi o typy hydroizolacji, to wykonuje się hydroizolację poziomą oraz pionową. Pozioma nie dopuszcza do wciągania wody przez mury fundamentów, pionowa zaś zabezpiecza obiekt przed zewnętrzną wilgocią.