Fugowanie klinkieru

Fugowanie klinkieru

Klinkier cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów. Duże zainteresowanie owym surowce nie powinno oczywiście dziwić. Klinkier wszak świetnie wygląda, a proces jego wytwarzania sprawia, że nie zagrażają mu woda, pleśnie oraz pęknięcia. Aby jednak elewacja z tego surowca posłużyła nam kilkadziesiąt lat, musimy właściwie ją założyć. Powodem szczególnych trudności okazuje się zazwyczaj fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi zatem dowiedzieć się, jak wykonać to bezbłędnie.

Fugowanie klinkieru wyłącznie z odpowiednią spoiną

Płytki klinkierowe wymagają zwykle mocniejszego spoiwa niż pozostałe produkty ceramiczne. Dlatego decydując się na wykonaną z nich elewację, powinniśmy zawczasu kupić odpowiednią spoinę. Żeby fugowanie klinkieru przyniosło oczekiwane efekty, musimy sięgnąć po fugę dedykowaną jedynie do klinkieru. Wyroby tego rodzaju na pewno znajdziemy w sklepach budowlanych, a zróżnicowanie cenowe to gwarancja, że zawsze dopasujemy fugę, która spełni nasze potrzeby i nie nadwyręży portfela.

Fugowanie klinkieru – jak się do tego zabrać?

Należy zwłaszcza pamiętać, że zeskrobanie suchej spoiny z nawierzchni cegieł klinkierowych jest dużo trudniejsze niż w przypadku pozostałych materiałów. Z tego też powodu podczas fugowania klinkieru nie możemy zapominać o fudze wyciskanej poza krawędzie – należy bezzwłocznie ją usuwać. Niezwykle istotną kwestią jest też uprzednie oczyszczenie muru – także nieznaczne zanieczyszczenia potrafią bowiem wpłynąć na trzymanie się płytek.