Płytki klinkierowe to materiał chętnie wykorzystywany na zewnętrznych ścianach domów. Nie jest tak rzecz jasna bez powodu, gdyż od dawna jest on znany ze swoich świetnych parametrów. Jego wytrzymałość i walory estetyczne powodują, iż stopniowo wypiera pozostałe materiały elewacyjne, a producenci wciąż notują zwiększenie zysków z wykonanych z niego płytek. Jakie silne strony ma klinkier? Jak dbać o elewacje klinkierowe, żeby przetrwały nawet kilka dziesięcioleci?
Metody wytwarzania elewacji klinkierowej
Klinkier to surowiec, który wytwarza się z odpowiedniej gliny. Jest ona utwardzona w temperaturze więcej niż tysiąca stopni Celsjusza, dzięki czemu doskonale znosi wpływ wody oraz chłody lub skwary. Zależnie od typu zastosowanej do jego wyrobie gliny, klinkier może mieć rozmaite barwy i wykazywać mniejszą bądź większą wytrzymałość na pęknięcia.
Zasady układania elewacji klinkierowej
Żeby elewacja klinkierowa wytrzymała parę dekad, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej założenia. Powinniśmy pomyśleć o tym jeszcze przed budową domu oraz przygotować przystosowane do tego fundamenty – bez oparcia może bowiem zostać wyłącznie 1/3 płytki klinkierowej. Warto również kupić cegły szkliwione, gdyż wykazują niewielką nasiąkliwość – nawet 0%.
Dlaczego powinniśmy wybrać elewację klinkierową?
Elewacja klinkierowa ma mnóstwo silnych stron. Najistotniejszą wśród nich jest czasem aż absolutna wytrzymałość na działanie wilgoci, dzięki której płytki klinkierowe stosowane są również w miejscach, gdzie odnotowuje się duży poziom deszczu i śniegu. Elewacja klinkierowa chroni również nasz dom przed glonami i pleśnią, które na niej nie mogą rosnąć.