Elewacje klinkierowe

Elewacje klinkierowe

Płytki klinkierowe to materiał chętnie wykorzystywany na zewnętrznych ścianach domów. Nie jest tak rzecz jasna bez powodu, gdyż od dawna jest on znany ze swoich świetnych parametrów. Jego wytrzymałość i walory estetyczne powodują, iż stopniowo wypiera pozostałe materiały elewacyjne, a producenci wciąż notują zwiększenie zysków z wykonanych z niego płytek. Jakie silne strony ma klinkier? Jak dbać o elewacje klinkierowe, żeby przetrwały nawet kilka dziesięcioleci?

Metody wytwarzania elewacji klinkierowej

Klinkier to surowiec, który wytwarza się z odpowiedniej gliny. Jest ona utwardzona w temperaturze więcej niż tysiąca stopni Celsjusza, dzięki czemu doskonale znosi wpływ wody oraz chłody lub skwary. Zależnie od typu zastosowanej do jego wyrobie gliny, klinkier może mieć rozmaite barwy i wykazywać mniejszą bądź większą wytrzymałość na pęknięcia.

Zasady układania elewacji klinkierowej

Żeby elewacja klinkierowa wytrzymała parę dekad, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób jej założenia. Powinniśmy pomyśleć o tym jeszcze przed budową domu oraz przygotować przystosowane do tego fundamenty – bez oparcia może bowiem zostać wyłącznie 1/3 płytki klinkierowej. Warto również kupić cegły szkliwione, gdyż wykazują niewielką nasiąkliwość – nawet 0%.

Dlaczego powinniśmy wybrać elewację klinkierową?

Elewacja klinkierowa ma mnóstwo silnych stron. Najistotniejszą wśród nich jest czasem aż absolutna wytrzymałość na działanie wilgoci, dzięki której płytki klinkierowe stosowane są również w miejscach, gdzie odnotowuje się duży poziom deszczu i śniegu. Elewacja klinkierowa chroni również nasz dom przed glonami i pleśnią, które na niej nie mogą rosnąć.