Deski podłogowe

Deski podłogowe

Coraz chętniej wybieramy powrót do wyprodukowanych z drewna posadzek. Mimo, że okazują się nieco kosztowniejsze niż PCV, sprawdzą się od nich lepiej jeśli chodzi o odporność, a w opinii wielu osób, również wizualnie. Należy więc napisać kilka słów o tym, jak znaleźć najlepsze deski podłogowe. Jakie muszą mieć wymiary? Na jaki materiał najlepiej postawić?

Rozmiary desek podłogowych

Deski podłogowe mogą mierzyć od zaledwie 30 cm aż do 2,5 metra, zaś ich szerokość waha się od siedmiu do osiemnastu cm. Jeszcze parę lat temu wytwórcy mieli w katalogach zwłaszcza deski o grubości dwóch centymetrów, jednak w ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo produktów o trochę odmiennej grubości – już od 1,5 centymetra.

Jaki kształt muszą mieć deski podłogowe

Ze zrozumiałych względów, najprościej znaleźć produkty podłużne, jednak wytwórcy mają także na uwadze oczekiwania osób szukających odmiennych pomysłów. Produkowane są deski podłogowe o kształcie wieloboku, a na indywidualne zamówienie – także nieregularne.

Jak wybrać deski podłogowe?

Wykończone deski podłogowe to rozwiązanie idealne dla klientów, którym zależy zwłaszcza na funkcjonalności. Kiedy jednak względem posadzki oczekujemy innych rzeczy, powinniśmy zakupić produkty surowe, które możemy obrobić w taki sposób, jak tego chcemy.

Które gatunki na deski podłogowe?

Wśród krajowych gatunków najlepiej sprawdzą się dąb czy buk, które dobrze znoszą intensywne użytkowanie. Kiedy jednak zależy nam na naprawdę solidnej podłodze, warto wybrać deski podłogowe wyprodukowane z gatunków egzotycznych, znanych ze swojej ogromnej twardości.