Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, gdyż potrafi prędko je uszkodzić, a efekty tego będą odczuwalne dla każdego z lokatorów. Aby temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie oraz naprawdę złożone prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak jednak je rozpoznać? Które metody umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – czemu tak istotna?

Jak przed momentem napisaliśmy, zawilgocenie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla budynku. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Bardzo szybko wszak mury zaczynają toczyć grzyby oraz glony, a te potrafią być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę niebezpieczne będą dla osób z uczuleniami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich czasem owocują także zgonem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które metody to umożliwiają?

Metody izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą podziemną. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest głównie na obszarach, na których nierzadko obserwuje się powodzie. Ważne jest również to, które surowce są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze warto sięgać po produkty uznanych producentów.