Co dają badania geotechniczne?

Co dają badania geotechniczne?

Badania geotechniczne okazują się niezbędne podczas planowania wnoszenia obiektu. Dzięki danym, które za ich pomocą zdobędziemy, zazwyczaj możemy uniknąć różnych problemów. Jakich? W szczególności tych, które biorą się z obecności wody w gruncie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na danym obszarze znajdują się wody gruntowe – zdecydowanie utrudniają one wybudowanie piwnicy, więc tego rodzaju badanie pozwoli na wycofanie się z tego pomysłu oraz oszczędzenie sporych kwot. Badania geotechniczne mówią nam również, czy należy postarać się o wydajne odprowadzenie wilgoci, żeby ustrzec się problemów wiążących się z zaleganiem wilgoci w wyniku niskiej przepuszczalności ziemi.

Jak wykonuje się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne opierają się na pobraniu fragmentów gruntu z wybranych miejsc. Można pobrać je zarówno ręcznie, jak i za pomocą fachowego sprzętu. Ta druga metoda wykorzystywana bywa w szczególności wtedy, gdy istnieje konieczność uzyskania próbek ze znacznych głębokości lub w ziemi o wysokiej twardości. Dobrze wiedzieć, że im wyższa jest liczba odwiertów, tym dokładniejsze wyniki dadzą badania geologiczne. Po uzyskaniu próbek muszą one być dostarczone do dalszych badań, gdzie geolog przebada je pod kątem zawartości wilgoci, a także pozostałych substancji oraz minerałów.

Któremu specjaliście powierzyć badania geotechniczne?

Jak wiemy, rezultaty badań geotechnicznych będą bardzo ważne – wpływają na opłacalność budowy i wielkość związanych z nią wydatków. Powinniśmy więc zlecić ich przeprowadzenie sprawdzonemu specjaliście. Jak więc go znaleźć? Świetnym wyjściem okaże się powierzenie badań geotechnicznych specjaliście posiadającemu właściwe certyfikaty – zapewniają one, iż wyniki badań geotechnicznych będą dokładne, a my dzięki nim bez obaw będziemy w stanie rozpocząć budowę i ustrzec się niepotrzebnych kosztów.