Budujesz dom? Pamiętaj o geologu

Budujesz dom? Pamiętaj o geologu

Do zadań geologa zaliczane są na przykład sprawdzanie składu oraz historii gleby. Badania te przeprowadza się po to, aby stworzyć mapy geologiczne określonego terenu i eksplorować bogactwa naturalne. By stać się geologiem niezbędne będzie odbycie studiów, a te obecnie oferowane są na 10 uczelniach w Polsce. Geolog zazwyczaj zatrudniony jest w organach parających się ochroną przyrody. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego zawód wiąże się z glebą i zasobami znajdującymi się wewnątrz. Warto jednak dodać, iż działają również przedsiębiorstwa prowadzące badania geologiczne dla indywidualnych klientów. Gdzie ich szukać? W których sytuacjach warto z nich skorzystać?

Porady geologa dla osób prywatnych

Usługi geologa najczęściej okazują się potrzebne w czasie wstępnych stadiów budowy domu. Start budowy uzależniony jest bowiem od przebadania zawartości gleby, na jakiej ma być wzniesiony dom – musimy sprawdzić, jak teren budowy był wcześniej eksploatowany oraz czy w glebie nie znajdują się bogactwa naturalne. Ważne jest również sprawdzenie ziemi pod kątem zawartości substancji szkodliwych dla mieszkańców przyszłego budynku, wód gruntowych oraz uziarnienia ziemi – z tego powodu przed rozpoczęciem budowy bezwzględnie powinniśmy wykonać właściwe badania geologiczne.

Jak znaleźć geologa?

Mimo że geolog nie jest zaliczany do najczęstszych zawodów, jeżeli jego porady okażą się potrzebne, bez trudu wyszukamy właściwego specjalistę. Najlepiej postąpimy wchodząc do sieci. Po wpisaniu wymaganych fraz dotyczących usług geologicznych z pewnością wyszukamy strony przedsiębiorstw, które je świadczą w danej okolicy. Miejmy jednak na uwadze, iż chociaż do uzyskania prawa do działania w tej profesji niezbędne są wyspecjalizowane i niełatwe studia, winniśmy przede wszystkim stawiać na współpracę z doświadczonymi fachowcami, którzy prowadzili już badania dla wielu inwestycji.