Złącza kompresyjne – ważny element instalacji

Złącza kompresyjne – ważny element instalacji

Więcej informacji o złączach kompresyjnych

Sieci antenowe są złożone z różnych elementów. Najważniejsze są oczywiście kable, za pośrednictwem których informacje mogą być transmitowane między poszczególnymi miejscami. Równie istotne są podzespoły takie jak kodery oraz węzły, służące do wytwarzania oraz przetwarzania informacji. Wykonanie w stu procentach sprawnego toru przewodowego osiągalne będzie dzięki wykorzystaniu właściwych złączy. W sieciach światłowodowych stosowane są w szczególności złącza kompresyjne. W jakich sytuacjach są najchętniej wykorzystywane? Jak są skonstruowane? Skąd bierze się ich nazwa? Jakimi zaletami powinny cechować się dobre złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne – z czego są wyprodukowane?

Złącza kompresyjne najczęściej przybierają formę walców. W jedną stronę wsuwa się przewód, natomiast na drugiej znajduje się gwint służący do montażu w urządzeniu. Złącza kompresyjne wykonane są niemal za każdym razem z cynku lub stali, co okazuje się naprawdę istotne z uwagi na wytrzymałość tego materiału. Ich określenie wywodzi się ze sposobu połączenia z przewodem – aby było solidne, złącze ściskane jest na kablu. Ta konstrukcja zapewnia opcję częstego demontażu złącza bez ryzyka obniżenia czytelności przesyłu – z tego powodu są wykorzystywane w instalacjach internetowych, w monitoringu oraz przez dostawców kablowych.

Złącza kompresyjne – zalety

Złącza kompresyjne, by umożliwić wykonanie niezawodnej sieci, muszą posiadać określone cechy. Najważniejszą będzie bez wątpienia wytrzymałość – muszą przetrwać wielokrotne demontowanie, a poza tym ochronić kabel przed wodą, kurzem oraz zerwaniem. Z uwagi na fakt, iż przy zakładaniu instalacji wykonuje się nieraz dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne muszą pozwalać na szybki montaż z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Należy wspomnieć też, że bardzo ważne jest pasmo pracy złącza – to od tego parametru zależna jest czytelność informacji, które dotrą do ostatecznego odbiorcy.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: telmor@telmor.pl