Woda procesowa – oczekiwane cechy

Woda procesowa – oczekiwane cechy

Woda nie zawsze jest przeznaczona do spożycia. W fabrykach niezbędna jest także woda procesowa, która stosowana jest między innymi do obniżania temperatury najróżniejszych urządzeń. Warto jednak zaznaczyć, że woda procesowa musi spełniać szereg norm. Nie powinna być zbyt twarda, bo w takim wypadku zachodzi prawdopodobieństwo powstawania osadu na elementach maszyn. Nie sposób nie wspomnieć także o oczyszczeniu tej cieczy. Jak jednak uzdatniana jest woda procesowa? W których zakładach jest stosowana?

Jak produkuje się wodę procesową?

Wodę procesową produkuje się różnymi technikami, jednak najchętniej stosowane są po to stacje odwróconej osmozy. Ciecz przesączana jest przez półprzepuszczalną błonę, wskutek czego usuwane są różne domieszki. Odwrócona osmoza ma mnóstwo atutów – jest dość tania, gdyż nie wymaga dużego zużycia prądu oraz bardzo wydajna. Warto dodać, iż tak otrzymana woda procesowa jest nie tylko miękka, ale także nie ma osadu.

Woda procesowa – przykłady użycia

Woda procesowa jest nierzadko używana jako chłodziwo części urządzeń przemysłowych. Sprawdza się korzystniej niż pozostałe materiały, a poza tym jest tańsza. Woda procesowa jest ponadto wykorzystywana również w produkcji napojów oraz leków. Nie można nie wspomnieć także o ogrodnictwie, w którym wodę procesową wykorzystuje się do nawadniania upraw, i obiektach medycznych, gdzie jest ona używana do dezynfekcji narzędzi.