Jeśli szukasz silników szczotkowych, skieruj się tutaj.
Sporo maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, ogromne lub małe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani jak są one skonstruowane.
Kilka najważniejszych informacji o silnikach elektrycznych na prąd stały
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od nieomalże dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich konstrukcji, następujących ulepszeń i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych naukowców połowy XIX w., jak np. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, wirnika, stojana i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są ogólnie lubiane za ciche działanie orazfenomenalną niezawodność.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych sprzętach
Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem sterowanych na odległość samochodów czy pociągów, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym córkom i synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu branżach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Z silniczków prądu stałego korzystają też hobbyści do realizacji autorskich prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach dla hobbystów i z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od szanowanych światowych producentów.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
biuro@ultrarobotics.pl