Silniki krokowe

Silniki krokowe

Silniki krokowe – o co biega?

Silnik krokowy, określany również mianem silnika skokowego, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Źródło jego nazwy jest łatwe do wyjaśnienia – przy właściwym sterowaniu wykonuje on ruch obrotowy o pewien krok określony dla danego modelu (podawany w stopniach). Gwarantuje to precyzyjną kontrolę nad ilością obrotów na minutę w każdym momencie działania. Takie działanie jest możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji tego typu silników a także wspomnianemu wyżej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe we współczesnych urządzeniach mechanicznych

Nie tylko podczas operacji chirurgicznych nieprzeciętna dokładność jest bardzo oczekiwana. Mechanika w dzisiejszych czasach coraz częściej także jej wymaga. Silniki krokowe świetnie się tu sprawdzają. Dodatkowo zdecydowane gros komponentów urządzeń mechanicznych podlega dziś sterowaniu z użyciem sygnałów cyfrowych. Silnikami krokowymi steruje się w taki sam sposób – poprzez sekwencyjne przesyłanie impulsów prądowych do kolejnych wyprowadzeń motoru. O okresie ich obrotu decyduje długośćnastępujących po sobie impulsów. Właśnie dzięki precyzji sterowania oraz brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej techniki i można na nie trafić w różnych maszynach i urządzeniach – na przykład drukarkach, robotach.

Słabe strony silników krokowych

Silniki krokowe nie są remedium na całe zło. Oprócz niezaprzeczalnych zalet posiadają parę wad, na które zwracać uwagę – w porównaniu z innymi rodzajami napędów, zużywają one więcej energii, co więcej generują sporo energii cieplnej. Ze względu na ich konstrukcję w niektórych zastosowaniach może okazać się niewystarczająco wysoka. Z reguły jest ona mniejsza niż kilkaset obrotów na minutę.

Dostępne na rynku silniki krokowe

W sprzedaży są możliwych do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Różnią się między sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • budową,
  • właściwościami elektrycznymi.

Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż proste silniki prądu stałego, wciąż są odpowiednio opłacalne nawet w prostych konstrukcjach.