Serwonapędy Multiprojekt

Serwonapędy Multiprojekt

Serwonapędy to rodzaj napędów, które poza wytwarzaniem mocy, są używane także do ustawiania osi. Spotyka się je głównie przy zadaniach, w których najważniejsza jest duża dokładność – jeśli o nią chodzi, są o wiele wydajniejsze od tradycyjnych silników.

Konstrukcja serwonapędów

Ich najważniejszym elementem jest silnik zasilany elektrycznie – to on wprawia w ruch dany układ. Na funkcjonalność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można pozycjonować oś. ważną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ musi stanowić zamkniętą całość oraz być wykonany z materiałów zapewniających jego dużą efektywność.

Oprogramowanie dla serwonapędów

W przypadku tego rodzaju napędów najważniejsze jest łatwe kontrolowanie. Z uwagi na to ich producenci zawsze starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy mogły być kontrolowane z poziomu PC-ta – często można trafić na systemy GUI, dzięki którym łatwiejsze jest kontrolowanie serwonapędów i tworzenie wykresów ich pracy.

Serwonapędy – najczęstsze zastosowania

Serwonapędy powszechnie używane są w urządzeniach do odlewu przedmiotów plastikowychpozwalają bowiem na dokładne ustawienie formy. Spotyka się je także w zakładach, w których konieczne jest dokładne nawinięcie materiału na rolkę. Wykorzystuje się je w przemysłowych wiertarkach oraz instalacjach służących przenoszeniu towarów na składnicach.