Osuszacz kondensacyjny – i wilgoć przestaje dokuczać

Osuszacz kondensacyjny – i wilgoć przestaje dokuczać

Zbyt wysoki poziom wilgoci w powietrzu w hali towarowej potrafi stać się poważnym kłopotem. Jest powodem obniżenia się temperatury oraz rozwoju pleśni czy pozostałych niebezpiecznych mikroorganizmów. To natomiast wiąże się z pogorszonym samopoczuciem osób zatrudnionych i zwiększonym prawdopodobieństwem rozmaitych dolegliwości. W jaki sposób tego uniknąć? Dobrym pomysłem będą niewątpliwie osuszacze kondensacyjne. Czemu powinniśmy zdecydować się na jeden z nich? Jak są zbudowane?

Przemysłowe osuszacze kondensacyjne

Osuszacze kondensacyjne są bardzo skuteczne – w sprzyjających warunkach mogą odprowadzić z hali towarowej nawet czterokrotnie więcej wilgoci niż pozostałe produkty. Najlepiej sprawdzą się w halach wielkopowierzchniowych i biurach – do właściwego działania potrzebują wszak pokojowej temperatury. Mogą być stosowane w pomieszczeniach przemysłowych, gdzie wilgotność medium nie przekracza 80%. Niestety nie najlepiej zdają egzamin jako osuszacz przenośny – są sporych rozmiarów i dość ciężkie.

Jak działają osuszacze kondensacyjne?

Działanie osuszaczy kondensacyjnych polega na kondensacji wilgoci zassanej z powietrza. Następnie woda odprowadzana jest do odpowiedniego zbiornika lub kanalizacji, a powietrze jest nieznacznie ogrzane. Dobrze wiedzieć, iż można szybko zwiększyć skuteczność opisywanych osuszaczy. Wystarczy tylko umieścić je na środku pomieszczenia – znacznie przyspieszy to odprowadzanie wody. Osuszacze kondensacyjne mają zazwyczaj higrostat – część, która wyłączy je, jeśli wilgotność we wnętrzu stanie się prawidłowa.