Nod optyczny – jak to działa

Nod optyczny – jak to działa

Więcej o nodzie optycznym na http://tinyurl.com/kmd932a

Nod optyczny to pojęcie stosowane przy sieciach służących do nadawania kanałów telewizyjnych. Urządzenia te pomagają transmitować sygnał telewizyjny do odrębnych odbiorców. Sprawdźmy więc gdzie dokładnie znajduje się nod optyczny i czym różnią się poszczególne modele.

Nod optyczny – światłowody i sieci koncentryczne

Najbardziej istotne rodzaje sieci, które wykorzystujemy w sieci kablowej to sieć rozprzestrzeniana przez światłowód i koncentryczna. Jedna służy do przesyłania przekazu na ogromne dystanse. Druga – koncentruje sygnał wprost do abonentów. Nod optyczny znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania abonentów. Pozwala on na zmianę sygnału optycznego na elektryczny. To sprawia, że mieszkańcy mogą oglądać nawet ogromną ilość kanałów telewizyjnych, odbierają stacje radiowe i korzystają z ofert multimedialnych – sieci www i monitoringu.

Nod optyczny – urządzenia zwrotne

Na rynku wyróżniamy wiele modeli węzłów optycznych, które służą do transmitowania kablówki wprost do abonentów. Pracują one w zróżnicowanych częstotliwościach – zazwyczaj do 1218 MHz, sprawdzają się również na rozmaitych długościach fali – 1310 nm czy 1610 nm. Zaprojektowane są do pracy na przykład w standardach FTTH i RFoG. Mają również kanały zwrotne, które gwarantują usługi multimedialne. Ich montaż jest bardzo wygodny, bo posiadają kompaktowe pokrywy. W zależności od typu nodu optycznego – zasilanie odbywa się zdalnie lub lokalnie. Nowoczesne nody optyczne posiadają specjalne sygnalizatory LED, oparte są na najnowocześniejszej technologii, dzięki czemu ich konfiguracja nie wymaga bezpośredniej ingerencji.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: telmor@telmor.pl