Mierniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

Mierniki wilgotności – gdzie się je wykorzystuje?

Specjalistyczna aparatura pomiarowa to nadzwyczaj ważny czynnik, który pomaga osiągnąć najwyższą jakość produktów oraz powtarzalne wyniki. Jednym z najistotniejszych badań, które przeprowadza się obecnie w przemyśle, jest pomiar wilgotności. W jakich branżach wykorzystywane są mierniki wilgotności? Co podlega badaniom?

Pomiar wilgotności – gdzie jest konieczny?

Wilgoć niekorzystnie wpływa na cechy wielu materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji, dlatego tak ważne jest kontrolowanie jej poziomu. Specjalistyczne urządzenia do pomiaru wilgotności używane są w wielu gałęziach przemysłu – w chłodniach, magazynach, halach produkcyjnych, suszarniach drewna, zakładach przetwórstwa płodów rolnych i mięsa, zakładach chemicznych, przemyśle elektronicznym czy farmaceutycznym, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgoci może źle wpłynąć na proces produkcji. Dostępne na rynku mierniki mogą skontrolować zarówno wilgoć w powietrzu, jak i materiały stałe – płyty pilśniowe, kartonowo-gipsowe czy wiórowe, a także płytki ceramiczne oraz gipsowe.

Miernik wilgotności – precyzja i innowacyjność

Nowoczesne mierniki wilgotności to przyrządy zaawansowane technicznie, które dokonują dokładnych pomiarów nawet bez kontaktu z badanym produktem. We współczesnych zakładach przemysłowych bardzo ważna jest kontrola wilgotności materiałów sypkich, takich jak sól, piasek, miał węglowy czy biomasa. Dostępne na rynku urządzenia mogą bezdotykowo sprawdzać poziom wilgotności kryształków, proszków, granulek oraz innych produktów.