Kabel RG11 w instalacjach telekomunikacyjnych

Kabel RG11 w instalacjach telekomunikacyjnych

Dalsze informacje o kablu RG11

Sieci telekomunikacyjne, jak wiadomo, wymagają rzecz jasna użycia odpowiednich przewodów. Najistotniejszymi ich elementami są kable światłowodowe, ale tylko z ich wykorzystaniem zrobienie działającej instalacji nie byłoby osiągalne. Do transmisji sygnałów o małej mocy stosowane są wszak kable koncentryczne, z których wymienić powinniśmy na przykład kable RG11, RG6 i mnóstwo innych. Kable RG11 oraz pozostałe rodzaje potrzebują także odpowiednich złączy – będą to na przykład TNC, F, czy SMA. Jak jednak skonstruowany jest kabel RG11 oraz inne? W jakich sytuacjach zazwyczaj są stosowane? Jakie muszą mieć parametry?

Z czego zbudowany jest kabel RG11?

Najważniejsze części kabla RG11 to rdzenie – najczęściej wyprodukowane są z miedzi, jednak niektóre kable posiadają rdzeń ze stali albo aluminium. Rdzeń ukryty jest pod izolacją wewnętrzną, która wykonana jest z surowca syntetycznego, a jej rozmiar wpływa na przewodzenie konkretnego kabla. Drugim ośrodkiem przewodzącym okazuje się ekran, który wykonany jest zwykle z miedzi, mniej często zaś z glinu. Elementami zabezpieczającymi kabel RG11 przed wilgocią, pyłem czy zerwaniem jest z kolei izolacja zewnętrzna – wykonana z odpowiednio dobranych materiałów sztucznych.

Kabel RG11 – parametry

Najistotniejszy wyróżnik kabla RG11 to jego przewodność – musi równać się 75 omów. Inne kable koncentryczne mają impedancję wynoszącą pięćdziesiąt omów – na przykład te z oznaczeniem RG214. Przy wyborze kabla RG11 należy sprawdzić warstwę zewnętrzną, która powinna być wystarczająco gruba (dla modeli wystawianych na niebezpieczne czynniki może mieć nawet 10 mm) oraz wykonana z wodoodpornego materiału – między innymi PCV (tylko wtedy zagwarantuje ochronę środkowym elementom). Jakość przesyłanych sygnałów zależna jest natomiast od tłumienności ekranu, która musi równać się minimum 20 db.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: telmor@telmor.pl