Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Potrzebujesz węzła optycznego? Kliknij tu

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal zawsze wykonuje się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech tego przewodu – szybkości przekazu informacji i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie istnieć bez właściwych części umożliwiających transmisję danych oraz ich kodowanie. By zamontować tego rodzaju sieć niezbędne są takie elementy jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, aby przesłać sygnał elektryczny. Należy jednak dodać, że jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi również funkcjonować odwrotnie. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż jednego gigaherca. Dla właściwego działania węzła optycznego niezbędna jest również odpowiednia osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed pyłem, wodą oraz pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki jest odpowiedni?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, decydują pewne cechy. Najważniejsze są częstotliwości działania węzła i moc sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których dotrze dane. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy serwisowaniu sieci, dobrze również zwrócić uwagę na sposób kalibracji węzła – dobrze, jeśli pozwala na zdalną modyfikację ustawień.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: telmor@telmor.pl