Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Jest jedna zasada: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś wiedzieć

Istnieją czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto też zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie tych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie proponowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.