Adwokat i jego praca

Adwokat i jego praca

Zadaniem adwokata jest reprezentowanie swoich klientów przed urzędami oraz sądami, dostarczanie porad prawnych oraz przygotowywanie stanowisk prawnych. Spektrum spraw, których mogą podejmować się adwokaci jest wyjątkowo szerokie. Znacznej części z czytelników adwokaci kojarzą się przede wszystkim z procesami karnymi. Ale znaczna ich liczba zajmuje się również sprawami rodzinnymi oraz o charakterze administracyjnym.

Jakiej pomocy prawnej może udzielić nam adwokat?

Osoby fizyczne najczęściej zwracają się po poradę do adwokata w momencie, gdy wymagają pomocy z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego lub karnego. Adwokat może nas na przykład reprezentować w momencie, gdy zdecydujemy się wziąć rozwód. Niemniej rozległy jest zakres pomocy, której adwokaci mogą udzielać osobom prawnym. W tym wypadku mogą wystąpić one o poradę wówczas, gdy konieczne jest wyjaśnienie kwestii , które związane są z prawem finansowym, gospodarczym, ale również prawem pracy. Zależnie od tego, jakiego rodzaju pomocy oczekuje spółka, adwokat może sporządzić dla firmy ekspertyzę bądź opinię prawną, w stu procentach profesjonalny projekt umowy oraz sporządzić pisma procesowe. Te ostatnie są sporządzane też dla osób fizycznych.

Co adwokat może zrobić dla firm?

Jak już wspomnieliśmy, o poradę do tego rodzaju specjalisty mogą zgłosić się zarówno osoby prywatne, ale także przeróżnej wielkości spółki oraz firmy. Na ich polecenie adwokat opracowuje dokumentację, która będzie dotyczyła działalności firmy bądź spółki. Przepisy prawne, w tym też prawo podatkowe, zmienia się tak często i tylko adwokat może stale je śledzić, a w konsekwencji poprawnie je interpretować. W każdej sprawie, czy to karnej, czy skarbowej, możemy być reprezentowani przez adwokata. Adwokat może wystąpić w naszym imieniu tak w sądzie, jak i w urzędzie.