Jak poprowadzić szkolenie w grupie

Jak poprowadzić szkolenie w grupie

Szkolenia pozwalają doskonalić rozmaite umiejętności – dzięki nim można m. in. pokonać nieśmiałość, osiągnąć cele zawodowe czy nauczyć się języka obcego. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być znakomicie zorganizowany. Jakie metody gwarantują sukces?

Jak poprowadzić szkolenie – postawić na część merytoryczną czy metody szkoleniowe?

Efektywne szkolenie powinno wywołać przewidywane skutki i zainteresować odbiorców. Sama treść szkolenia nie jest najważniejsza ponieważ, dużo zależy od stosowanych technik oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Pamiętajmy, że nie może być ono jednostajne dla uczestników, a także odwoływać się jedynie do wiedzy teoretycznej. Właśnie dlatego tak wielu szkoleniowców wykorzystuje innowacyjne metody do których należą np. sesja z komentarzem, metoda rządu, miniwykład czy sesja integracyjna. Warsztaty praktyczne ułatwiają przyswajanie informacji oraz wypracowanie określonych wzorców. W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do metod praktycznych, które zapewniają wymierne efekty. Suche fakty okazują się niewystarczające, uczestniczy kursu muszą na własnej skórze wypróbować określone metody.

Jak poprowadzić szkolenie – odliczanie przez trenera i dołączanie do liderów

Ciekawe techniki szkoleniowe oczywiście nie gwarantują sukcesu. Kluczową sugestią jest także przeprowadzenie umiejętnego podziału uczestników na podgrupy, najlepiej na zasadzie podziału przez trenera. Dzięki temu uczestnicy czują się bezpiecznie i właśnie w ten sposób wyglądają np. szkolenia dla managerów. Kolejnym sposobem podziału kursantów na grupy jest dołączanie do liderów. Zupełnie inaczej wygląda natomiast praca z osobami, które doświadczyły kryzysu – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy wyniosą z niego wiele praktycznych informacji.