Osuszacze powietrza

Osuszacze powietrza

Nadmiar wilgoci to popularny problem. Dotyka nas szczególnie jesienią, a jego skutkami okazuje się zazwyczaj wysyp grzybów i wirusów. Cierpią przez to rzecz jasna mieszkańcy, którzy są ze względu na to bardziej podatni na rozmaite infekcje. Jak się przed nimi uchronić? Najskuteczniejszym sposobem będzie użycie osuszacza powietrza – najlepsze tego typu produkty są w stanie usunąć z powietrza aż pięć litrów wody. Jak zatem wybierać osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza – typy

Najczęściej używanym rodzajem takich urządzeń okazują się kondensacyjne osuszacze powietrza. Wilgoć unosząca się w naszym mieszkaniu w pierwszej kolejności jest kondensowana w specjalnym podzespole, a później odprowadzana do zbiornika. Urządzenia tego typu są naprawdę efektywne – w sprzyjających warunkach mogą usunąć nawet cztery razy większą ilość wody, niż inne urządzenia. Oprócz nich znajdziemy również osuszacze absorpcyjne oraz posiadające specjalny granulat – te ostatnie wystarczą na kwartał eksploatacji.

Jak wybierać osuszacze powietrza?

Kluczowa okazuje się oczywiście efektywność urządzenia. Określamy ją dzieląc ilość usuniętej wody przez okres, w którym produkt był uruchomiony. Aby obliczyć, jak wydajny osuszacz okaże się najlepszy, należy znać kubaturę pomieszczenia, gdzie będzie wykorzystywany. Ważny będzie też zakres pracy, który definiuje, w jak dużych temperaturach i w jakim największym poziomie wilgoci osuszacze powietrza mogą pracować. Ta cecha okaże się szczególnie ważna, w przypadku, gdy osuszacz chcemy stosować w piwnicy tudzież garażu.