Pierwowzory ogrzewania płaszczyznowego były wykorzystywane już w starożytności, dlatego nie jest to wynalazek ostatnich lat. Współcześnie to rozwiązanie zyskuje grono zwolenników, głównie dzięki świetnym osiągom – można otrzymać jednolity poziom temperatury oraz dowolnie dostosować do niestandardowej powierzchni. Czy warto zamontować w domu ogrzewanie płaszczyznowe? Sprawdźmy to.
Ogrzewanie płaszczyznowe – innowacyjny system grzewczy
Technologię grzewczą, która nie stosuje zwykłych rozwiązań, tylko innowacyjne płyty i kable ukryte w ścianach, podłodze i suficie nazywamy ogrzewaniem płaszczyznowym. Dzięki zastosowaniu takiej technologii w każdym punkcie pomieszczenia panuje identyczna temperatura. Istnieje mnóstwo zalet, które zostawiają w tyle klasyczne metody ogrzewania nieruchomości. Jest stworzone dla alergików, gdyż nie przyczynia się do gromadzenia substancji alergennych. Ogrzewanie płaszczyznowe jest również świetnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie estetykę pomieszczeń – przewody są niezauważalne, ponieważ można je umieścić z boku płyty. Dodatkowo może ogrzać nawet budynki o ogromnej przestrzeni – płyty można przecież dostosowywać do powierzchni (z wyłączeniem części zawierających mechanizm grzewczy) i łączyć szeregowo.
Ogrzewanie płaszczyznowe – kiedy je zamontować?
W jakiej sytuacji najlepiej zamontować ogrzewanie płaszczyznowe? To technologia w głównej mierze dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, nawet jeśli trzeba będzie na nie poczekać. Stosowane jest także w pomieszczeniach, w których problemem jest chłodna podłoga. Zadbajmy też o dzieci, które cierpią na schorzenia układu oddechowego. Tego typu rozwiązanie znacząco zredukuje schorzenia związane z alergią na roztocza. Ogrzewanie płaszczyznowe sprawdzi się też w wyjątkowo estetycznych lokalach, w których grzejniki mogą psuć estetykę. Montaż jest błyskawiczny i bezproblemowy, a system może być umieszczony w tzw. suchej zabudowie.